Zespół śpiewaczy „Jezioranki”
Zespół ten działa przy Warckim Centrum Kultury. Istnieje od 1967 roku. Od początku swej działalności zespół kultywuje tradycję folkloru sieradzkiego przejawiającą się zarówno w piosenkach i strojach, jak i w obrzędach i zwyczajach. Najczęściej wykonuje swój program a’capella, choć od kilku lat coraz częściej towarzyszy mu kapela ludowa z Nobeli, wzbogacająca czyste brzmienie silnych żeńskich głosów typowym dla regionu akompaniamentem skrzypiec, akordeonu, klarnetu i bębenka. Opiekunami zespołu są Małgorzata Dziurowicz-Kaszuba - etnograf i Wiktor Baranowski- dyrektor Warckiego Centrum Kultury. Przez wiele lat istnienia zespół wielokrotnie zmieniał swój skład osobowy i liczebność. Od wielu lat charakteryzuje się świetną barwą, mocnym brzmieniem i czystym śpiewem, dzięki czemu zdobywa wiele nagród na przeglądach folklorystycznych regionu sieradzkiego, kraju oraz za granicą. W 1999 roku zespół „Jezioranki” po raz pierwszy wystąpił na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, poznając przy tym dobrą atmosferę festiwalu i nabierając ogromnego doświadczenia. Spośród 100 zespołów zespół zajął wówczas II miejsce. Ponadto w 2006 roku podczas tego samego festiwalu otrzymał wyróżnienie. Na swoim koncie ma udział w wydarzeniach takich jak: Przegląd Nadwarciańskich Zespołów Śpiewaczych w Brzegu, Weekendowe Spotkania z Folklorem Sieradzkim w Parku Etnograficznym w Sieradzu, udział w obchodach święta partnerskiego miasta Szecseny na Węgrzech, uczestnictwo w wielkanocnych spotkaniach kulinarno-artystycznych pod nazwą „Stoły Wielkanocne” organizowane przez Starostwo Powiatowe w Sieradzu. W roku 2012 zespół wziął udział w VI Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „POKROWSKIJE KOŁOKOŁA”, uczestnicząc w cyklu koncertów zagranicznych w Wilnie na Litwie.
Zespół bierze aktywny udział w życiu kulturalnym i społecznym Gminy i Miasta Warta, uczestnicząc w uroczystościach takich jak: Dni Warty, Dożynki Gminne i inne.
Śladami starszych koleżanek podąża dziecięcy zespół ludowy o takiej samej nazwie, który przejmuje dorobek kultury folklorystycznej zespołu działającego już od 45 lat, wzbogacając jeszcze bardziej życie kulturalne Gminy i Miasta Warta.