Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Warckie Centrum Kultury

Zespół śpiewaczy „Jezioranki”

Czcionka:

      

   Zespół ten działa przy Warckim Centrum Kultury. Istnieje od 1967 roku. Od początku swej działalności zespół kultywuje tradycję folkloru sieradzkiego przejawiającą się zarówno w piosenkach i strojach, jak i w obrzędach i zwyczajach. Najczęściej wykonuje swój program a’capella, choć od kilku lat coraz częściej towarzyszy mu kapela ludowa z Nobeli, wzbogacająca czyste brzmienie silnych żeńskich głosów typowym dla regionu akompaniamentem skrzypiec, akordeonu, klarnetu i bębenka. Opiekunami zespołu są Małgorzata Dziurowicz-Kaszuba - etnograf i Wiktor Baranowski- dyrektor Warckiego Centrum Kultury. Przez wiele lat istnienia zespół wielokrotnie zmieniał swój skład osobowy i liczebność. Od wielu lat charakteryzuje się świetną barwą, mocnym brzmieniem i czystym śpiewem, dzięki czemu zdobywa wiele nagród na przeglądach folklorystycznych regionu sieradzkiego, kraju oraz za granicą. W 1999 roku zespół „Jezioranki” po raz pierwszy wystąpił na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, poznając przy tym dobrą atmosferę festiwalu i nabierając ogromnego doświadczenia. Spośród 100 zespołów zespół zajął wówczas II miejsce. Ponadto w 2006 roku podczas tego samego festiwalu otrzymał wyróżnienie. Na swoim koncie ma udział w wydarzeniach takich jak: Przegląd Nadwarciańskich Zespołów Śpiewaczych w Brzegu, Weekendowe Spotkania z Folklorem Sieradzkim w Parku Etnograficznym w Sieradzu, udział w obchodach święta partnerskiego miasta Szecseny na Węgrzech, uczestnictwo w wielkanocnych spotkaniach kulinarno-artystycznych pod nazwą „Stoły Wielkanocne” organizowane przez Starostwo Powiatowe w Sieradzu. W roku 2012 zespół wziął udział w VI Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „POKROWSKIJE KOŁOKOŁA”, uczestnicząc w cyklu koncertów zagranicznych w Wilnie na Litwie.

Zespół bierze aktywny udział w życiu kulturalnym i społecznym Gminy i Miasta Warta, uczestnicząc w uroczystościach takich jak: Dni Warty, Dożynki Gminne i inne.

Śladami starszych koleżanek podąża dziecięcy zespół ludowy o takiej samej nazwie, który przejmuje dorobek kultury folklorystycznej zespołu działającego już od 45 lat, wzbogacając jeszcze bardziej życie kulturalne Gminy i Miasta Warta.

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Czerwiec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Imieniny

TUTAJ REALIZOWANY JEST PROJEKT - Konwersja cyfrowa domów kultury

Grant w ramach Projektu Konwersja cyfrowa domów kultury współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zadanie dofinansowane  ze środków pozostających w dyspozycji Dyrektora Narodowego Centrum Kultury.

 

WARTONALIA

Dofinansowanie ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”

Roboty budowlane, remont wraz z zakupem niezbędnych materiałów budowlanych, realizowanych wyłącznie w już istniejących obiektach budowlanych oraz zakup wyposażenia na potrzeby prowadzenia edukacji kulturalnej.

24 LUTY - KINO WCK

I Warcki Festiwal Chóralny im. Marcina Warteckiego